Wlk. Brytania: Bp Mark O’Toole o tradycyjnej liturgii

W wywiadzie dla wydawanego przez Latin Mass Society magazynu Mass of Ages biskup Plymouth Mark O’Toole pochwalił “wierność tych osób, które chcą uczestniczyć w Nadzwyczajnej Formie Mszy” i stwierdził, że chciałby ustanowić w swojej diecezji regularny dostęp do tradycyjnej liturgii.


12180856583_b9ee4afb60_z


“Nie podoba mi się to że ktoś chodzi tam i z powrotem i odprawia Mszę tu, tam i wszędzie. Znacznie lepiej jest mieć zapewniony stały dostęp”.

Nie chodzi tu jedynie “o dostęp do celebracji Mszy. Chodzi również o to w jaki sposób duszpastersko towarzyszy się osobom, które na nią przychodzą – wsparcie kapłana w zakresie katechezy, a także wsparcie i doradztwo”.

Dodał, że chciałby utworzyć centrum liturgii tradycyjnej. Takie centrum istnieje już w Lanherne, na zachodzie jego rozległej diecezji, ale to nie wystarcza.

“Jeśli mielibyśmy coś takiego w rejonach wschodnich diecezji, byłoby to pomocne”. Nie widzi też problemu jeśli ludzie przychodzili by do takich ośrodków zamiast do swoich parafii.

“Jeśli jest regularny dostęp do Mszy, wtedy tam jest parafia. Ludzi podróżują tak czy inaczej”

Bp O’Toole przyznał też, że odbył “bardzo dobre spotkanie” z ks. Armandem de Malleray z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra i pozostaje “otwarty” na kwestię przyznania Bractwu jednej z parafii w diecezji.

Biskup zwrócił też uwagę na miejsce łaciny i chorału w liturgii: “Jeśli wiele osób mówi o swojej miłości do starej Mszy, często chodzi tu o miłość do chorału gregoriańskiego i tego co za tym idzie. Te rzeczy muszą być normalną częścią katolickich celebracji”.


Źródło: Catholic Herald

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: