Watykan: Turcja dokonała ludobójstwa

24 czerwca papież Franciszek przybył z wizytą do Armenii. Spotkał się z katolikosem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Kerekinem II, oraz z prezydentem Serżem Sarkisjanem. Następnego dnia złożył w Erywaniu wieniec pod pomnikiem Cicernakaberd, upamiętniającym ofiary ludobójstwa, jakiego na chrześcijanach, głównie Ormianach, dopuścili się Turcy podczas I wojny światowej. Tego samego dnia odwiedził zniszczone w 1980 r. przez silne trzęsienie ziemi miasto Gimuri, gdzie spotkał się z dziećmi w sierocińcu oraz odprawił Mszę świętą. Ostatniego dnia pielgrzymki Ojciec Święty uczestniczył w liturgii w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.


Franciszek_Armenia


Podczas przygotowań do pielgrzymki turecka dyplomacja wywierała na Stolicę Apostolską obcesowe naciski, żądając, by papież nie zastosował w odniesieniu do „wydarzeń” zapoczątkowanych w 1915 r. określenia „ludobójstwo”. Watykański rzecznik prasowy, ks. Federigo Lombardi, został zmuszony do wydania oświadczenia, że Ojciec Święty nie użyje słowa „ludobójstwo”. Watykan ogłosił też, że tekst papieskiego przemówienia został przejrzany i nie zawiera słowa „ludobójstwo”. Tymczasem w mowie wygłoszonej do władz Armenii zaraz podczas pierwszego dnia wizyty papież powiedział:

– Ta tragedia, to ludobójstwo zapoczątkowało niestety smutną listę olbrzymich katastrof w zeszłym wieku, które były możliwe z powodu niedorzecznych motywacji rasowych, ideologicznych czy religijnych, przyćmiewających umysł oprawców tak dalece, by stawiać sobie za cel unicestwienie całych narodów.

W odpowiedzi turecki wicepremier Nurettin Canikli oświadczył: Działalność papieża i Watykanu nadal noszą ślady mentalności krzyżowców. Jego komentarze nie są bezstronne, ani nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości.


Źródło: kresy.pl

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: