Papież Franciszek: “Bractwo św. Piusa X kocha Kościół!”

Papież Franciszek udzielił 9 maja bieżącego roku wywiadu dziennikarzom “Le Croix”. W wywiadzie, który został opublikowany wczoraj, papież odniósł się do rozmów jakie Rzym prowadzi z Bractwem św. Piusa X. W czasie rozmowy wyraził swój szacunek dla katolików Bractwa, stwierdził, że kochają Kościół i, że są na drodze do pełnej komunii. W życzliwych słowach opisał również biskupa Fellaya.


lac


Poniżej pytania i odpowiedzi, które dotyczą Bractwa.

Le Croix: Wasza Świątobliwość przyjął 1 kwietnia biskupa Bernarda Fellaya, przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X. Czy reintegracja lefebrystów z Kościołem jest ponownie brana pod uwagę?

Papież Franciszek: W Buenos Aires zawsze z nimi rozmawiałem. Szanowali mnie, na kolanach prosili o błogosławieństwo. Uważają się za katolików. Kochają Kościół. Biskup Fellay jest człowiekiem z którym można prowadzić dialog. Nie jest on jakimś dziwnym przypadkiem, jak biskup Williamson, oraz inni, którzy się zradykalizowali. Myślę, jak wyraziłem to w Argentynie, że oni są katolikami na drodze do pełnej komunii. W czasie Roku Miłosierdzia uznałem, że powinienem wydać zgodę ich spowiednikom, aby odpuszczali grzech aborcji. Podziękowali mi za ten gest. Wcześniej, Benedykt XVI, którego bardzo szanują, uwolnił Mszę w Rycie Trydenckim. Dialog przebiega pomyślnie. Wykonujemy dobrą pracę.

Le Croix: Czy Wasza Świątobliwość jest gotowa nadać im status prałatury personalnej?

Papież Franciszek: To jest możliwe rozwiązanie, ale najpierw należy ustanowić porozumienie. Sobór Watykański Drugi ma swoja wartość. Posuwamy się powoli i cierpliwie do przodu.


Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

Podobne...

1 Odpowiedź

  1. Andrzej pisze:

    Szkoda, ze Bergoglio nie jest na drodze do komunii z katolikami. Za prawdziwie katolickiego papieza uznam tego, ktory wprowadzi do swiatyn Tridentine a usunie oklaski, tance i kobiety wchodzace przed oltarz.

Dodaj komentarz

Top
error: