Macedonia: Prezent godny papieża!

Podczas audiencji w Watykanie z okazji zbliżającego się wspomnienia świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowiańszczyzny, Franciszek otrzymał od przewodniczącego parlamentu Macedonii Trajko Veljanovskiego ozdobioną perłami tiarę (na zdjęciu).


405967_c0gA_netepa05309736_7


“Wiem, że papieże nie noszą już takiej korony, ale chciałem tym gestem podkreślić uroczysty charakter wizyty” – powiedział macedoński polityk w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z papieżem. Zaznaczył, że Ojciec Święty nie założył tiary na głowę.

Przed niemal 52 laty, w listopadzie 1964 r. papież bł. Paweł VI (1963-1978) zrezygnował z noszenia tiary. W ślad za nim poszli jego następcy.

Franciszek przyjął w Pałacu Apostolskim delegację Bułgarii i Macedonii z okazji w obchodzonego według juliańskiego kalendarza liturgicznego wspomina się świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowiańszczyzny. Co roku tradycyjnie z tej okazji do grobu pierwszego z Braci Sołuńskich w rzymskiej bazylice św. Klemensa pielgrzymują w tym czasie Bułgarzy i Macedończycy, by oddać cześć swoim patronom.


Źródło: gosc.pl

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: