Liban: Zmarł patriarcha Nerses Bedros XIX

W wieku 75 lat zmarł dziś w Bejrucie katolicki patriarcha ormiański Nerses Bedros XIX Tarmouni. Powodem zgonu było nagłe zatrzymanie krążenia.


469570938


 

Patriarcha Cylicji Ormian (tak brzmiał jego oficjalny tytuł) Nerses Bedros XIX Tarmouni urodził się w Kairze 17 stycznia 1940 r. Święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1965 r., po czym wiele lat pracował wśród swych rodaków-katolików w Egipcie. W sierpniu 1989 r. został mianowany biskupem Aleksandrii dla Ormian (sakrę przyjął 18 lutego następnego roku). 7 października 1999 r. Święty Synod Ormiańskiego Kościoła Katolickiego wybrał go nowym patriarchą. Wybór ten zatwierdził Jan Paweł II 6 dni później.

Ormianie katolicy pozostają w łączności z papieżem i uznają jego władzę od połowy XVII wieku, przy czym unie z Rzymem zawierano w różnych latach i miejscach (m.in. dwukrotnie na ziemiach polskich). Obecnie ich liczebność ocenia się na ok. 360 tys. wiernych. Dla podkreślenia więzów łączących ich z papieżem każdy patriarcha dodaje do swego imienia zakonnego, jakie nosił przed wyborem, imię Piotr (po ormiańsku: Bedros) z kolejnym (poprzednim patriarchą był Jan Piotr XVIII Kasparian).

Ormiański Kościół Katolicki tworzy jeden patriarchat z siedzibą w Bzommar koło Bejrutu. Podlegają mu 1 metropolia (Bejrut w Libanie), 4 archieparchie (archidiecezje), 9 eparchii (diecezji) i ordynariatów oraz 2 egzarchaty patriarsze i 1 egzarchat apostolski. Znajdują się one w Libanie, Iranie, Iraku, Egipcie, Syrii, Turcji, Palestynie, na Ukrainie, w Rumunii, we Francji i Grecji, a także w Ameryce Łacińskiej, USA i Europie Wschodniej (z siedzibą w Giumri w Armenii).


Źródło: DEON.pl

Podobne...

1 Odpowiedź

  1. Tomasz pisze:

    Requiescat In Pace.

Dodaj komentarz

Top
error: