Chorwacja: Kard. Stepinac pod lupą katolicko-prawosławnej komisji

Katolicko-prawosławna komisja spotkała się w tym tygodniu, aby wspólnie zbadać życie błog. Alojzego Stepinaca, którego sprawa kanonizacyjna budzi pewne kontrowersje w Chorwacji i Serbii. 


851a3e9c866bd8216df247b9d7bec9b3_XL


Komisja została ustanowiona w celu zbadania zaangażowania kardynała Stepinaca w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Kardynał jest oskarżany o wspieranie chorwackich faszystów i – rzekome – milczenie na temat ich zbrodni. Za te “przewinienia” duchowny został skazany przez komunistyczny reżim Jugosławii na szesnaście lat więzienia. Został uwolniony po pięciu latach. Zmarł w 1960 roku. Pośmiertnie, w 1992 roku, został rehabilitowany przez parlament Chorwacji. Jako męczennik został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1998 roku.

Komisja działa pod przewodnictwem o. Bernarda Ardura, szefa papieskiej komisji do spraw historycznych i składa się głównie z katolickich oraz prawosławnych biskupów. Wnioski z prac grupy mają zostać przedstawione przed upływem roku.

Zapowiadając pierwsze spotkanie komisji, watykańskie służby prasowe zaznaczyły, że prace i wnioski komisji “nie będą miały wpływu na proces kanonizacyjny błog. Alojzego Stepinaca, który jest w wyłącznej kompetencji Stolicy Świętej.”

O sporze dotyczącym kardynała pisaliśmy wcześniej.


Źródło: catholicculture.org 

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: