Chorwacja: Apostolat FSSPX i wizyta kapłana IDP

Od końca ubiegłego roku w Chorwacji działa apostolat Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. W tym tygodniu kraj ten odwiedzi również kapłan Instytutu Dobrego Pasterza.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Ks. Marko Tilošanec FSSPX (na zdjęciu; ur. 1986 w Kotoribie, miejscowości leżącej przy granicy z Węgrami) jest pierwszym kapłanem z Chorwacji, który przystąpił tradycyjnego instytutu kapłańskiego. Został wyświęcony w czerwcu 2013 roku przez bp. Józefa Mrzljaka, ordynariusza diecezji waraždinskiej. W listopadzie tego samego roku zgłosił chęć przystąpienia do Bractwa św. Piusa X, do którego został przyjęty 8 grudnia 2014 roku przez przełożonego generalnego Bractwa bp. Bernarda Fellaya podczas ceremonii w seminarium w Zaitzkofen. Od tej pory prowadzi regularny apostolat w swojej ojczyźnie. Msze święte odprawia raz w miesiącu w Zagrzebiu i Splicie.

W najbliższą niedzielę 19 kwietnia tradycyjną Mszę świętą w Zagrzebiu odprawi z kolei nasz rodak ks. Leszek Królikowski IDP, wicerektor seminarium Instytutu Dobrego Pasterza w Courtalain we Francji, wykładowca teologii moralnej i fundamentalnej, filozofii przyrody oraz logiki. Ks. Leszek Królikowski pochodzi z Gdyni, wyświęcony został 30 czerwca 2001 w Zaitzkofen przez bp. Bernarda Tissier de Mallerais. W 2006 przeszedł z Bractwa św. Piusa X do nowopowstałego Instytutu Dobrego Pasterza.

Do października zeszłego roku w Zagrzebiu odprawiane były przez diecezjalnego kapłana coniedzielne tradycyjne Msze święte, niestety celebracje zawieszono z powodu śmierci celebransa. Apostolat FSSPX oraz wizyta kapłana IDP otwierają nowe perspektywy dla chorwackich tradycyjnych katolików.


Źródło: news.fsspx.pl/facebook/christusrexhrvatska.blogspot.com/informacje własne

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: