Argentyna: FSSPX częścią Kościoła

 Jak donosi portal Rorate Caeli (za „Adelante de la Fe”) rząd argentyński, na prośbę arcybiskupa Buenos Aires, kardynała Maria Poliego (na zdjęciu), formalnie (dokumentem wydanym przez ministra ds. wyznań) uznał Bractwo św. Piusa X za część Kościoła katolickiego. Bractwu nadano prawa stowarzyszenia życia apostolskiego. Wiele wskazuje na to, że udział w uznaniu miał sam papież Franciszek, który wybrał kardynała na swojego następcę i, który jeszcze przed swoim wyborem obiecywał, że pomoże Bractwu w uzyskaniu formalnego statusu pozwalającego prowadzić działalność w Argentynie.


kardynał Mario Poli


W czasie gdy papież był arcybiskupem Buenos Aires, lewicujący rząd argentyński starał się przeszkodzić w działaniu Bractwa. Wykorzystywał do tego obowiązujący konkordat, który ochrania Kościół. Członkowie Bractwa usłyszeli, że skoro są katolikami, muszą uzyskać potwierdzenie od biskupa – w przeciwnym wypadku nie otrzymają zgody na stały pobyt w kraju. Jako rozwiązanie problemu proponowano Bractwu ogłoszenie się niezależnym związkiem wyznaniowym. Przełożony dystryktu południowoamerykańskiego, ks. Christian Bouchacourt, przeciwny temu pomysłowi, spotkał się z kardynałem Jorge Bergoglio i podzielił problemem. Kardynał zapewnił go o tym, że uznaje ich za katolików i obiecał pomoc. Wiele wskazuje na to, że wspomniany dokument rządowy jest owocem tamtego spotkania.


Źródło: http://rorate-caeli.blogspot.com/

Podobne...

1 Odpowiedź

  1. 18 maja 2016

    […] z powodu uregulowania prawnego statusu Bractwa św. Piusa X w Argentynie i wiarę w rychłe uregulowanie sprawy statusu Bractwa wewnątrz Kościoła wyraził […]

Dodaj komentarz

Top
error: