USA: Duncan G. Stroik przywraca świątyniom piękno (galeria)

Amerykański architekt, Duncan G. Stroik zaangażował się w przywracanie piękna budynkom sakralnym. Pracujący wcześniej w biurze projektowym Allana Greenberga, Stroik przyłączył się do Notre Dame School of Architecture, gdzie pomaga tworzyć nowy program klasycznej architektury. Jest on założycielem Institute for Sacred Architecture (i jego dziennika – „Sacred Architecture”), jak również autorem pracy „The Church Building as a Sacred Place: Beauty, Transcendence and the Eternal” („Budynek kościelny jako miejsce święte: Piękno, Transcendencja i Wieczność”). 


stroik-006


Stroik ma na swoim koncie wiele projektów. Pośród nich jest pierwsza klasycystyczna kaplica (pod wezwaniem Naszej Pani i Trójcy Przenajświętszej) wybudowana na kampusie college’u św. Tomasza z Akwinu w Ojai (Kalifornia) oraz kaplica Naszej Pani z Guadalupe w La Crosse (Wisconsin), która uznawana jest za najpiękniejszą klasycystyczną świątynię wybudowaną w ostatnich dziesięcioleciach (na zdjęciu powyżej baldachim zdobiący świątynię).

Obecnie Stroik pracuje nad ogromną kaplicą dla college’u w Michigan, która będzie miała betonowe sklepienie, wewnętrzną kolumnadę i dwa komplety organów.


Od Redakcji: Poniżej prezentujemy projekty Duncana Stroika (po naciśnięciu na zdjęcie wyświetli się ono w lepszej rozdzielczości i rozwinie się dłuższy opis). Więcej zdjęć (również budynków niesakralnych) można oglądać na stronie architektaŹródło: aleteia.org

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: