USA: Bł. Junipero Serra – święty obrońca prawdziwej Ameryki

Kanonizacja Błogosławionego Junipero Serra da Stanom Zjednoczonym pierwszego świętego Hiszpana, który powinien pomóc wielu Amerykanom zrozumieć wkład hiszpańskojęzycznej ludności w rozwój kraju, powiedział Guzman Carriquiry, sekretarz Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej.


Junipero Serra


Ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu, ogłosił, że Franciszek planuje kanonizację XVIII-wiecznego hiszpańskiego misjonarza z zakonu franciszkanów 23 września podczas Mszy Świętej w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Guzman Carriquiry, świecki kurialista, który pochodzi z Urugwaju, powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż ta kanonizacja będzie wspierać większą akceptację dla Amerykanów mających hiszpańskie korzenie, pomoże uznać katolicki wkładu w historię Stanów Zjednoczonych i dokładniej zrozumieć, jak dokonało się ich zjednoczenie. „Anglo-centryczne” odczytywanie historii USA, stwierdził Carriquiry, ignoruje fakt, że Hiszpanie zbadali ogromną część ich przyszłego terytorium i wnieśli istotny wkład w dzieje Kalifornii, Nowego Meksyku, Teksasu, Luizjany i Florydy. Był wśród nich zakonnik, którego papież postanowił przedstawić wiernym jako wzór do naśladowania. Ogłoszenie rzecznika i komentarze Carriquiry, pojawiły się w czasie konferencji prasowej papieża Franciszka w Papieskim Kolegium Ameryki Północnej rzymskiego seminarium.

Bł. Junipero Serra był, zgodnie ze słowami autora Jego „positio”, o. Vincenzo Criscuolo, „nieustraszonym obrońcą rdzennej ludności” Ameryki, co niejednokrotnie prowadziło do konfliktów z hiszpańskimi władzami. Broni on błogosławionego przed oskarżeniami o brutalność w czasie prowadzenia działalności w Kalifornii. Jak zapewnia kapucyn, był on „człowiekiem swoich czasów”, który uznawał, że „kary cielesne mogą być korzystne w procesie kształcenia”. Nigdy jednak nie popierał ludobójstwa. Jak zapewnił, prawdziwe rzezie stały się udziałem rdzennej ludności Kalifornii dopiero, gdy w XIX wieku Kalifornia została włączona do Stanów Zjednoczonych, a protestanccy poszukiwacze złota zniewolili lub wyparli autochtonów.

Junipero Serra uznał za błogosławionego papież Jan Paweł II w 1988 roku.


Źródło: catholicherald.co.uk

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: