Syria: Spotkanie patriarchów Antiochii

W Damaszku odbyło się oficjalne spotkanie patriarchów Antiochii. Brali w nim udział – Jan X (kościół prawosławny), Grzegorz II (kościół melchicki), Ignacy Efrem II (Syryjski Kościół Ortodoksyjny), Ignacy Józef III (kościół katolicki obrządku syryjskiego) i kard. Behara Boutros al-Rahi (kościół maronicki). W obradach uczestniczy też nuncjusz apostolski w Syrii, abp Mario Zenari.


اللقاء-الروحي


Jak stwierdził otwierając spotkanie Jan X, „Dziś wszyscy występujemy w imieniu walczących przeciwko terroryzmowi, takfiryckiej mentalności i niszczeniu współistnienia, mówiąc: `Dość już niszczenia i grzebania ludzkości i jej kultury w miejscu jej narodzin`.”

Patriarcha skrytykował również postawę społeczności międzynarodowej i ONZ wobec „krwawiących ran” Syrii, Iraku, Libii, Palestyny, Libanu oraz Egiptu i wezwał do zakończenia ingerencji w wewnętrzne sprawy państw Orientu.

Także patriarcha al-Rahi, podkreślając potrzebę obrony Syrii w każdej sytuacji, wyraził zdanie, iż Syria stała się celem niesprawiedliwej wojny, zaś sumienie świata pozostaje głuche na cierpienia jej mieszkańców bowiem „wielkie mocarstwa zainteresowane są jedynie swoimi interesami politycznymi i gospodarczymi.”

Zgromadzeni zgodnie podkreślali, że chrześcijanie nie chcą opuszczać Bliskiego Wschodu, gdyż wyrzeczenie się ojczyzny byłoby odcięciem się od ważnego elementu własnej tożsamości.


Źródło: SANA

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: