Kard. Sarah: Sobór nie zakazał celebracji „versus orientem”

W wywiadzie dla magazynu „Famille Chrétienne” kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, powiedział, że Sobór Watykański II nie wymaga od księży, aby celebrowali Mszę „twarzą do Ludu”.


634962790603600000


Jak zaznaczył kardynał, wspomniany sposób celebracji jest „możliwością, a nie koniecznością.” W jego przekonaniu celebrans i wierni powinni być skierowani twarzą do siebie jedynie w czasie Liturgii Słowa. „Ale w momencie w którym kapłan kieruje się w stronę Pana Boga – od Ofiarowane – istotnym jest, żeby kapłan i wierny patrzyli wspólnie na wschód. To współgra dokładnie z tym czego chcieli Ojcowie Soborowi.”

Kardynał odrzucił argument, że księża odprawiający Mszę twarzą na wschód odwracają się do wiernych plecami. Raczej, jak zauważył, wszyscy „zwracają się w tym samym kierunku – w stronę Pana, który przychodzi.”

„Jest to uzasadnione i pasuje zarówno do litery, jak i do ducha Soboru,” stwierdził. Dodał również, że: „Jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, chciałbym przypomnieć, że celebracji versus orientem jest uzasadniona przez rubryki, które dokładnie wskazują, w którym momencie celebrans musi zwrócić się w stronę Ludu. Nie jest zatem konieczne, aby uzyskać specjalne pozwolenie na celebrację twarzą do Pana.”


Źródło: catholicherald.co.uk

Podobne...

1 Odpowiedź

  1. smutna pisze:

    Bardzo mądry Kardynał,ma rację,najważniejsza we Mszy Świętej jest celebracja Eucharystii

Dodaj komentarz

Top
error: