Kard. Burke: Twierdzenia kard. Marxa są niedorzeczne

Kardynał Raymond Burke w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt” skrytykował „niedorzeczne” twierdzenie kard. Marxa, jakoby Kościół niemiecki nie był „filią Rzymu”.


cardinal_burke


„Nie odczytałem deklaracji Marxa dosłownie, ale oczywiście sformułowania w stylu ‚filia Rzymu’ są niedorzeczne. Wszyscy jesteśmy zorientowani na Piotra, który stanowi jedność Kościoła katolickiego. ‚Filia’ – to język biznesowy, nie przystoi Kościołowi. Tu liczy się posłuszeństwo.”

Na pytanie o swój opór podczas ubiegłorocznego Synodu o Rodzinie, kard. Burke odpowiedział: „Jesteśmy przywiązani do nauczania Kościoła. Ale niektórzy ojcowie synodu – przede wszystkim kard. Kasper – chce je zmienić.”

Dziennikarz przeprowadzający wywiad wspomniał, że papież Franciszek popiera osobiście te zmiany. Spytał kard. Burke’a co by zrobił gdyby papież zanegował nierozerwalność małżeństwa. „Poszedłbym do papieża i powiedziałbym mu o swoich powodach, dla których podążałbym za prawdą a jednocześnie chciałbym być posłusznym sługą Kościoła. Posłuszeństwo to naprawdę wielka cnota.”

Kard. Burke wezwał wszystkich do trwania w wierze i obrony „prawa naturalnego, na którym opiera się Kościół, ponieważ mamy dziś ogromne zamieszanie”. Odnosząc się do dyskusji o gender oraz homoseksualizmie wspomniał: „Jest się albo mężczyzną albo kobietą, i prawdziwe szczęście wynika z akceptacji i rozwijania swojej płciowej natury. Skłonności homoseksualne są formą cierpienia, która dotyka niektóre osoby. Nie uważam, że homoseksualizm jest warunkowany genetycznie. To zależy od środowiska. W mojej parafii były pary homoseksualne, które były bardzo nieszczęśliwe.”

Kard. Burke podkreślił, że niektórzy chcą wzmocnić w związkach homoseksualnych cnoty takie jak lojalność czy poświęcenie, „ale to nie może prowadzić do poparcia dla takich czynności seksualnych”.”Związek małżeński jest możliwy jedynie między ludźmi różnej płci. Z punktu widzenia Kościoła nie może istnieć małżeństwo między osobami tej samej płci.”

Kardynał przypomniał również ważną rolę Kościoła katolickiego dla całego świata: „Kościół zachowuje świadomość godności człowieka, odnosi się z szacunkiem do życia i stworzenia, podtrzymuje świętość małżeństwa i rodziny, wie co to skrucha i przebaczenie. Pewien luteranin ostatnio mi powiedział: ‚My zarzuciliśmy nierozerwalność małżeństwa, ale zawsze miałem nadzieję, że wy, katolicy, podtrzymacie ją’.”


Źródło: LifeSiteNews

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: