Izrael: Żydowscy wandale podpalili kościół

Katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim został poważnie uszkodzony przez pożar, który prawdopodobnie został wywołany przez żydowskich ekstremistów – poinformowała izraelska policja.


żydowscy wandale podpalili kościół


Pożar wybuchł w nocy ze środy na czwartek, powodując poważne uszkodzenia wewnątrz i na zewnątrz budynku – podał policyjny rzecznik Micky Rosenfeld. Dodał, że policja wszczęła śledztwo w sprawie możliwego podpalenia.

Za taką hipotezą przemawia fakt, że na ścianie świątyni ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący „czczenie fałszywych bogów”. Ponadto – jak przekazała straż pożarna – wstępnie ustalono, że pożar wybuchł w kilku miejscach we wnętrzu kościoła.

Kilka godzin później policja poinformowała o ujęciu 16 podejrzanych, a wkrótce o ich zwolnieniu. Zatrzymani „zostali zwolnieni bezwarunkowo po przesłuchaniu i złożeniu zeznań; śledztwo trwa” – poinformowano w komunikacie.

Wcześniej policyjna rzeczniczka podała, że zatrzymani to młodzi osadnicy żydowscy z osiedli na Zachodnim Brzegu, w tym 10 osób z Icchar, osiedla uważanego za bastion żydowskich ekstremistów zamieszanych w przeszłości w przestępstwa motywowane nienawiścią.

Ojciec Matthias Karl z opiekującego się świątynią zakonu benedyktynów, powiedział, że ogień poważnie uszkodził przykościelny sklep z pamiątkami, biuro pielgrzymkowe oraz salę spotkań, a także egzemplarze Biblii i modlitewniki. Do szpitala trafili zakonnik i wolontariusz, którzy nawdychali się dymu.

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. W 2014 r. grupa nastolatków, głównie żydowskich, zaatakowała wiernych w Kościele Rozmnożenia, obrzucając ich kamieniami, niszcząc krzyż i wrzucając ławki do jeziora.

Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka od 2009 r. w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 ataków motywowanych nienawiścią na kościoły, klasztory i meczety. Aresztowano w sumie kilkadziesiąt osób, ale z uwagi na młody wiek sprawców tylko kilku z nich skazano.

Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb zbudowano w latach 80. na pozostałościach świątyń z IV i V wieku, wzniesionych w miejscu, gdzie według Biblii Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb, by nakarmić nimi podążające za nim tłumy wiernych.

Według ojca Matthiasa odrestaurowana mozaikowa posadzka z V wieku, co roku podziwiana przez tysiące pielgrzymów, nie została zniszczona przez pożar.


Źródło: Rp.pl

Podobne...

3 komentarze

  1. 23 czerwca 2015

    […] na niedzielną Mszę. Kościół został ponownie otwarty do użytku po podpaleniu o którym pisaliśmy w zeszłym […]

  2. 23 czerwca 2015

    […] na niedzielną Mszę. Kościół został ponownie otwarty do użytku po podpaleniu o którym pisaliśmy w zeszłym […]

  3. 23 czerwca 2015

    […] na niedzielną Mszę. Kościół został ponownie otwarty do użytku po podpaleniu, o którym pisaliśmy w zeszłym […]

Dodaj komentarz

Top
error: