Francja: Męczennik Rewolucji w drodze na ołtarze

Papież Franciszek zatwierdził wczoraj cud dokonany za wstawiennictwem błog. Salomona Leclercqa, męczennika zamordowanego w czasie Rewolucji Francuskiej, otwierając w ten sposób drogę dla wzniesienia go na ołtarze jako świętego.


Le-Frere-ecoles-chretiennes-Salomon-Leclercq-mort-martyr-1792-etre-canonise-prochainement-annonce-Saint-Siege_0_730_430


Papież przyjął na prywatnej audiencji kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W czasie audiencji zatwierdził wydanie dwóch dekretów dotyczących cudów.

Wilhelm Ludwik Mikołaj Leclerc przyszedł na świat w 1745 roku w Guillaume-Nicolas-Louis, jako syn kupca. W 1767 roku wstąpił on do nowicjatu Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (lasalianie) przyjmując imię Salomon. Błog. Salomon ukrywał się w czasie prześladowań religijnych, które były następstwem wybuchu Rewolucji Francuskiej. Umarł śmiercią męczeńską, razem z prawie dwustoma innymi osobami, w czasie samosądów, które przeszły do historii jako „masakry wrześniowe”, w 1792 roku.

W sierpniu tego roku Legislatywa zamknęła wszystkie szkoły katolickie w Paryżu i zakazała noszenia strojów duchownych. 18 sierpnia zniosła ona wszystkie katolickie instytuty i zgromadzenia religijne. Księża zostali zobowiązani do zaprzysięgania cywilnej konstytucji kleru albo do opuszczenia kraju. Prawie 25 tysięcy księży odmówiło złożenia przysięgi.

W pierwszym tygodniu września w tzw. „masakrach wrześniowych” zamordowano od 1247 do 1368 osób. Błog. Salomon został aresztowany i przewieziony do klasztoru karmelicka, który władza przemieniła w więzienie. Zamordowano go 2 września tego samego roku. Był pośród blisko 200 katolików, którzy odmówili porzucenia wiary, wyniesionych na ołtarze przez Piusa XI w 1926 roku.

Błog. Salomon jest drugim członkiem Zgromadzenia (po jego założycielu), który został beatyfikowany. Wspominamy go w dniu jego śmierci – 2 września.


Źródło: catholicherald.co.uk

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: