Franciszek: Religia nie tylko sprawą sumienia

Uporządkowany rozwój „cywilnego, pluralistycznego społeczeństwa wymaga”, żeby „autentyczny duch religii” nie był „ograniczany” do „własnego sumienia, ale aby jej [religii] istotna rola w budowie społeczeństwa była uznawana”, powiedział Franciszek w czasie swojego spotkania z prezydentem Włoch.


 

VATICAN-POPE-MASS-SISTINE


Sergio Mattarella, prezydent Włoch, spotkał się z papieżem w sobotę w Watykanie. Było to ich pierwsze spotkanie od momentu wyboru Mattarelli na prezydenta 3 lutego br.

„Kościół oferuje wszystkim piękno Ewangelii i Jej orędzie zbawienia, a do wykonywania swojej misji duchowej, potrzebuje warunków pokoju i spokoju, które jedynie władze publiczne mogą zapewnić” – powiedział papież, opisując relacje między Stolicą Apostolską i Państwem.

„Z drugiej strony, władze publiczne – od których oczekuje się przede wszystkim stworzenia warunków do sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju, tak, że społeczeństwo obywatelskie może rozwijać wszystkie swoje potencjalne możliwości – mogą znaleźć cenne i przydatne wsparcie dla swoich działań w lojalnej współpracy i zaangażowaniu Kościoła”, dodał papież.

Papież mówił również o wpływie chrześcijaństwa na kulturę włoską, w tym sztukę, architekturę, obyczaje i życie rodzinne. Zwrócił uwagę na potrzebę dbania o środowisko i rozwijania możliwości zatrudnienia dla włoskiej młodzieży.

Wyraził również wdzięczność za zaangażowanie Włoch w przyjęcie licznych imigrantów, którzy lądują na wybrzeżach tego kraju i wezwał władze włoskie do zaapelowania do społeczności europejskiej i międzynarodowej o większe zaangażowanie w pomoc w sprawach migracji.


 

Źródło: news.va

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: