Chorwacja: Spór o kard. Stepinacia

Chorwacja zdecydowała się przełożyć wizytę prezydenta Serbii Tomislava Nikolicia, który miał w Zagrzebiu spotkać się z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Powodem jest niedawna prośba Nikolicia skierowana do papieża Franciszka, by ten zatrzymał kanonizację bł. kard. Alojzija Stepinacia.


stepinac


Prezydent Serbii jesienią spotkał się z papieżem w Watykanie. Jak później ujawnił, jednym z głównych tematów rozmowy była kwestia kanonizacji kard. Stepinacia i nacisków chorwackiego Kościoła, by proces ten zakończył się jak najszybciej. „Wyraziłem swoją opinię na temat roli kard. Stepinacia i katolickiego duchowieństwa w okresie Niezależnego Państwa Chorwackiego. Uważam, że byli oni winni jeśli nie bezpośredniego udziału w zbrodniach, to przynajmniej milczenia o tym, co miało miejsce” – powiedział Nikolić. Dodał też, że wymienił papieżowi nazwiska „katolickich księży, którzy osobiście zabijali Serbów, Żydów i Romów”.

Chorwacki rząd stwierdził, że Nikolić wkroczył na wrażliwy obszar polityki kościelnej, czego nie powinien robić. Kanonizacja kard. Stepinaca nie jest sprawą Serbii, tylko Kościoła katolickiego, i ma olbrzymie znaczenie emocjonalne dla większości chorwackich katolików. Strona serbska zaś posługuje się fałszywymi dowodami mającymi oczernić dobre imię chorwackiego męczennika.


Źródło: total-crotia.news.com

Podobne...

2 komentarze

  1. 4 lutego 2016

    […] (Na podstawie: Baza Dokumentów Papieskich) […]

  2. 13 lipca 2016

    […] O sporze dotyczącym kardynała pisaliśmy wcześniej. […]

Dodaj komentarz

Top
error: