Abchazja: Zakaz aborcji

Licząca niespełna ćwierć miliona mieszkańców mała Abchazja dołączyła w sobotę (19.12) do niewielkiej grupy krajów na świecie, w których aborcja została całkowicie zakazana.


aborcja


Nowe prawo w postaci odpowiedniej poprawki do konstytucji przyjął w drugim czytaniu parlament republiki (ros. Наро́дное Собра́ние). Inicjatorem zmian prawnych jest deputowany Said Charazija, który wraz z gronem ekspertów opracował nowelizację ustawy „O państwowej ochronie życia matki i dziecka nienarodzonego”. Nowelizacja nie przewiduje możliwości dokonywania aborcji zarówno z tzw. względów socjalnych, jak i w wypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

„Człowiek to wieniec stworzenia i przyszłość każdego kraju. Ochrona ludzkiego życia powinna być nadrzędnym celem każdego prawodawcy. Szczęśliwej przyszłości narodu abchaskiego nie można osiągnąć bez nadania najwyższej formy ochrony życiu człowieka (…) Skoro wprowadzamy taką ochronę, jest oczywiste, że stawiamy na równi życie matek i ich nienarodzonych dzieci” – tłumaczył inicjator zmian portalowi internetowemu „Echo Kaukazu”.

Kaukaskie media poinformowały, że w liczącym 35 deputowanych parlamencie zmiany w konstytucji chroniące życie poczęte poparła zdecydowana większość – przeciw zagłosowało dwóch posłów, a kolejnych dwóch wstrzymało się od głosu. Nową ustawę poparł również prezydent kraju, Raul Chadżimba. Jego przedstawiciel zwrócił uwagę, że parlamentarzyści dokonali dobrego kroku, jednakże trwałe rozwiązanie trapiących Abchazję problemów demograficznych wymaga dodatkowych i długofalowych działań ekonomiczno-społecznych.

Abchazja jednostronnie odłączyła się od Gruzji w 1992 roku, a po wojnie gruzińsko-rosyjskiej w sierpniu 2008 roku proklamowała niepodległość. W chwili obecnej uznają ją jedynie cztery państwa: Federacja Rosyjska, Nikaragua, Wenezuela i Nauru. Gruzja nadal postrzega republikę (podobnie jak odłączoną Osetię Południową) jako część własnego terytorium. Ponad 64 proc. mieszkańców kraju stanowią wyznawcy prawosławia, 14 proc. muzułmanie, a niecałe 3 proc. określa się jako wierni lokalnych religii pierwotnych.

Razem z nowelizacją konstytucji w kwestii ochrony życia, parlament Abchazji zadecydował również o utworzeniu wraz z siłami zbrojnymi Rosji wspólnej grupy wojsk.

Łukasz Kobeszko


Źródło: ekhokavkaza.mobi, civil.ge

Podobne...

Dodaj komentarz

Top
error: